Taina Sfântului Maslu la Hadâmbu

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 27, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Peste o mie de pelerini au participat la slujbă, aceasta fiind urmată de citirea mai multor rugăciuni pentru sănătatea celor prezenţi. Oamenii s-au închinat cu evlavie la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, aflată în Biserica „Naşterea Domnului“, şi s-au bucurat de frumuseţea slujbei şi de colţul de rai de la Hadâmbu. PS Calinic Botoşăneanul a prezentat broşura „Icoana Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu - minuni recente“. De asemenea, credincioşii au fost îndemnaţi să sprijine lucrările de construcţie ale aşezământului social-filantropic al Mănăstirii Hadâmbu. Clădirea este destinată pelerinilor, ce vor beneficia de cazare şi masă în mod gratuit. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a mulţumit ierarhului şi preoţilor pentru că au slujit Taina Sfântului Maslu, precum şi credincioşilor care s-au rugat împreună. Amintim că pe 6 august 2017, de la ora 17:00, PS Calinic Botoşăneanul va oficia Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu.