Mii de pelerini s-au rugat la Mănăstirea Hadâmbu

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 20, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Peste 2500 de credincioşi din mai multe părţi ale ţării s-au rugat duminică, 17 iunie 2018, la Hadâmbu, împreună cu Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, pentru sănătatea sufletelor şi a trupurilor lor şi a celor pe care i-au avut în gând şi în inimă. Deşi timp de câteva zile cerul a trimis ploaia mult aşteptată, ca urmare a rugăciunilor Preasfinţitului Părinte Calinic Botoşăneanul citite în prezenţa icoanei Maicii Domnului de la Hadâmbu în satul Ipatele pe 10 iunie, pe perioada slujbei vremea a fost plăcută. Predica de la finalul slujbei a fost ţinută de către părintele Pavel Postolachi, protopop al Protopopiatului Paşcani, care a vorbit despre importanţa rugăciunii în sfânta biserică. „Acum o săptămână, căutam umbra din cauza căldurii, dar ceream şi mila lui Dumnezeu. În această duminică, bisericile noastre ortodoxe ar fi trebuit să fie pline de numărul mare de oameni care să vină să-I mulţumească lui Dumnezeu pentru darul de ploaie revărsat asupra ţării noastre. În aceste zile, ar fi trebuit să vedem oamenii pe marginea ogoarelor făcând semnul Sfintei Cruci. Doar puterea lui Dumnezeu a adunat norii de la marginile mărilor şi a alungat seceta. Astfel, peste tot pământul românesc a reînviat colţul de rai. Aşa cum rodeşte pământul în aceste zile, aşa să rodească faptele bune şi credinţa, iubirea şi nădejdea în Dumnezeu”, s-a exprimat protopopul Protopopiatului Paşcani. În acelaşi timp, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a mulţumit Preasfinţitului Calinic Botoşăneanul pentru că a slujit Taina Sfântului Maslu, dar şi credincioşilor pentru că s-au rugat împreună. În Postul Adormirii Maicii Domnului, Taina Sfântului Maslu va fi oficiată de către Episcopul-vicar al Eparhiei Iaşilor pe 12 august.